Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

... , webtip: www.psychologovia.sk

Moderátor: PhDr.Tibor Hrozáň

Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod kviet0cek » 09. Dec 2012 (Ned) 18:47:17

Dobry den.


Ani neviem ako zacat, uz su to asi 2-3 mesiace co sa nasa mamka zacala chovat divne, pokusim sa zostrucnit situaciu.
Zacala robit nakupy doplnkov do bytu, deky, zaclony a ine, najprv sme si mysleli, no dobre, treba zmenu o nic nejde, tak oblecenia viac (dobre, ved chodi teraz medzi ludi viac, nejake masaze ci mala predpisane) az sa to stupnovalo a zacala kupovat nepotrebne veci, veci vo velkych mnozstvach, potraviny, ktore sme nikdy nekupovali, nejedli. To sme si este mysleli,ze to je ako v pohode, az kym sme nezistili, ze mina vsetky peniaze, ku ktorym ma pristup,
Svoje peniaze, nejake peniaze co nechal doma brat, ocovi pobrala nejake peniaze co mal poodkladane kade tade, no za necely mesiac asi nejakych cez 900 eur, plus si este poziciavala peniaze od ostatnych.
Nedalo mi to, snazila som sa s nou rozpravat, ale neda si povedat, neuvedomuje si to, vyhadzuje mi na oci, ze to vsetko iba pre nas kupuje a robi, nevnima to ako problem. Tiez navstevuje ludi, o ktorych pred tym nemala zaujem, chodi po meste a zrazu je s kazdym rodina (hoc aj keby po 15tom kolene), roznasa im jedlo ktore uvari, upecie, pripadne dary.
Najprv sme si ani nic nevsimli, pretoze to zacinalo to takymi radostnymi prejavmi, akoby zrazu ozila, energie na rozdavanie. Najprv to odovodnovala tym, ze prestala pit kavu a uz pije len zeleny caj (inak kavickovala 2x denne velku kavu uz roky rokuce, zrazu sekla zo dna na den) a v noci nespala, uz od tretej rana bola hore, upratovala byt, vyvarala, vypekala, vsetko mozne, co ju napadlo, to trva asi dva mesiace s tym spankom. Nespi iba par hodin denne, mozno 4.
Zacala byt roztrzita, nedokoncovala veci, resp. sa nesustredila... nevie co uz rozpravala a komu, a co nie, vsade bola, vsetko chcela zazit, s kazdym sa musela rozpravat, riesila vsetky problemy sveta, nadavala na susedov, a ludi co ju "stvali" casto sa opakovala. Cele dni travila v meste, domov chodila iba po veci a akoze na noc, ked sa s nami nepohodla, tak sa zbalila na par dni a odisla k bratovi, ktory v tom case nebol doma alebo inde. Este som si vsimla, neviem ci to ma suvis, ze zacala vela jest, doslova sa prepchavat oproti jej spravaniu pred tym.
Priznala sa ze prestala uzivat lieky, pretoze asi pred 10 rokmi bola hospitalizovana na psychiatrickej liecbe. Vtedy boli prejavy ale ine, nepamatam si presne, ci aj predtym mala take manicke stavy, ale viem, ze to vyustilo do takeho stavu, ze sa vsetkeho bala, sedela iba v kute miestnosti, nejedla, ulova hygiena, bala sa vody, bala sa byt sama v izbe, mala bludy. Po prepusteni fungovala "v pohode" s liekmi ako Lerivon 30mg a Rivotril 0,5mg a raz za par mesiacov sla k psychiatrovi, aby jej vypisal dalsie a na "pokec". Tak to fungovalo az do teraz.
No terajsie stavy sa stale stupnuju,z mesiaca na mesiac, zo dna na den. Stale mina peniaze, stale si poziciava viac a viac, mizol alkohol (co ona predtym ak na oslave vypila za stamperlik pocas celej, tak az vela bolo), no zacala byt aj agresivna, lebo ju nechapeme. Prve sme sa jej snazili dohovorit, tak nepocuvala, nechcela. Tak sme uz my boli pasivni a ona zacala vytykat veci. snazili sme sa nereagovat, lebo clovek by iba vybuchol a k nicomu by to neviedlo. No graduje to stale viac a viac. Vytyka nam veci z terajska ale vela veci z minulosti, s ktorymi sa nikdy nezmierila asi, veci z nasho doterajsieho zivota. Okrem toho aj to,ze sme ju dali na psychiatriu este vtedy. Tie vycitky z minulosti sa vztahuju na otca, aj na brata aj na mna (dceru), plus k tomu dokresluje svoje fakty. Paranoju mala v povahe vzdy, ale tak kazdy sme nejaky, len teraz sa to prestupnovalo do inej roviny.
Zrazu sme vsetci zlí, vsetci proti nej, uz nie iba my doma, ale aj susedia a ine zenske, vraj su vsetky s prepacenim ku+++ nebudem to tu rozmazavat a rozoberat, co vsetko ma v hlave a co a koho vsetko riesi. Paranoja uplna mozno (inak take mierne paranoidne myslenie ma po cely zivot.. staci ze sa na nu niekto nepozrel, nepozdravil a uz bola nervozna, ze co proti nej ma.)
Zacala byt aj poriadne agresivna, vykrikuje nam tie veci prikreslene, vycita nam vsetko, my sme ti, ktori by sa mali liecit,
len ju chceme zavriet na psychiatriu aby sme mali od nej pokoj, a budeme chodit iba za nou na navstevy a rozpravat jej "mamicka uzdrav sa".
Mne momentalne vycita, ze som nevdacna dcera plus ine vyrazy, lebo som sa spikla s ocom aj jej bratom, a podobne. Rozculuje sa na kazdeho s kym mala kedysi konflikt, alebo kto ju (podla nej) iba nastval. Tymi vycitkami myslim vykrikovanie, hadky.
Lieky co sme si vsimli (uz ked sa to cele nejako zacalo) najprv nebrala, nasli sme zasoby po 8 ci 9 balickov z kazdeho, tak ked sme jej uz vraveli, ze by bolo dobre ich brat, ich skryla, tak po tyzdni ich znova vytiahla do skrinky, tak po asi tyzdni znova skryla, a teraz uz opat su v skrinke a aj vybalene z kazdeho druhu, neviem ci sa v nej nieco lame, alebo ich zacala brat, lebo si sama so sebou uz nevie rady, alebo len vybrala, aby sme my doma boli spokojni.
A dnes mi napriklad ukazovala prazdne obaly z liekov, ktore boli do predvcera plne, len aby som bola asi spokojna, ze ved ona berie, co my riesime.
Asi pred 3ma tyzdnami som ju presvedcila, aby so mnou sla k tomu je psychiatrovi, ze ked nechce ona, ze ja musim ist, lebo ze to uz ako nezvladam, ze sa pre nu trapim, tak so mnou sla, aby mne predspisal nejake lieky, lebo som vo velkom strese (nie z nej). Tak mne to bolo jedno z akeho dovodu tam sla, ale sla. Vyrozpravala som mu situaciu (to este nebola az tak agresivna) a on mi na to, ze to nie je z vysadenia liekov, ze keby upadla do depresii, to by bol nasledok vysadenia, ale ze ked je iba euforicka a manicka, ze to prejde. Ze plno ludi trpi takymi stavmi manie. Lenze stavy u mamky neprechadzaju a stupnuju sa stale viac a viac, az na tie agresivne prejavy, priam na nas najblizsich v rodine az afektivne vystupy do nepricetnosti. Ale ked je niekde vonku, alebo ako napriklad dnes dosla jedna znama na navstevu, sprava sa normalne, znova vesela, plna energie, pretvarka.
Doma je stale dusno, vsetci zijeme v strachu a v napati, co znova vymysli, co urobi, s cim zas bude trieskat, co znova vykrikovat, co sa stane.
Obcas mava aj dobre chvilky a sprava sa k nam ako by sa nic nestalo, je mila, pyta sa nas, co noveho a tak ale pride potom moment a je to znova hadka, ci vycitky, vykriky.

Zabudla som asi este dodat, ze neviem ci je to v rodine, ale jej mama mala podobne stavy pred smrtou (asi infarkt potom), tiez v noci nespala, vyvarala pre regiment, nosila ludom potom, s kazdym sa hadala do nepricetna, kazdemu vycitala vsetko co ssa stalo i nestalo.
Neviem ci som opisala vsetko, neviem co moze mat suvis, a co nie, preto sa na Vas obraciam s otazkou, ci je to ozaj nejaka vypuknuta psych. porucha, alebo si to vsetko mozno zvelicujeme ci namyslame. A ak je to nieco vazneho, co si myslim ze aj je, co robit, ako dalej postupovat?
Ona si nepriznava zmenu ani chybu, len stale opakuje, ze zacala zit, ze ked sa my o nu nezaujmame, ze ju nechapeme, tak ona ma svoj uz zivot.
Dakujem za precitanie mojej otazky/problemu a prosim o radu ci komentar.
Naposledy upravil kviet0cek dňa 11. Dec 2012 (Uto) 14:11:42, celkovo upravené 1
kviet0cek
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 09. Dec 2012 (Ned) 18:39:02

Re: Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 13. Dec 2012 (Štv) 0:17:27

zdravim kvietocek. sprava je to dlha - a smutna. precital som si ju, nejak jej ja rozumiem a nejak vam na nu odpoviem. mozno sa vsak mylim, zvazujte sama, radte sa aj s inymi, ako len so mnou. tolko k uvodu.
podla mna je vasa matka (inak, aj sama to vo svojom dopise doslovne uvadzate) - zasa manicka. skoda, ze psychiater mamky spochybnil vase udaje o nej, o jej prezivani a o jej spravani. podla mna ste urobila najlepsie co ste mohla - doviest ju ku psychiatrovi. skoda vsak, ze nepochopil jej stav ako navrat jej choroby, ale ze zavadza ju i vas recami na temu "je iba euforicka a ze tak sa dnes citi a funguje vela ludi". blbost. doporucujem vam zajst s nou k inemu psychiatrovi. dalej by som vam doporucil, aby ste zasadli cela rodina a rozhodli sa - ci je s mamkou treba zaobchadzat ako s momentalne dusevne chorou, ergo nespravne vyhodnocujucou seba a svet v ktorom zije a na ktory choro reaguje, alebo uznate, ze jej len trochu euforicka a ze az sa vyspi cez vikend, ze sa zasa bude spravat primerane. ak bude rozhodnutie - je chora, tak treba vyuzit vsetky moznosti na to, aby zacala byt primerane liecena. ak bude zaver, je len vystresovana zo zivota a trochu nevyspata, tak sa zariadte podla toho.
u nas s takymto stavom sa chodi ku psychiatrovi. mozno kdesi inde by mohla byt zvazovana aj pomoc psychoterapeuta, ale tak terapeuticky erudovanych psychoterapeutov, ktori by si mohli trufnut na zvladnutie jej stavu iba psychoterapiou, u nas nepoznam. ine je, ak bude premedikovana prislusnymi liekmi (ktore urci psychiater) a po ich zabrati moze a mala by zacat chodit aj do psychoterapie k nejakemu dobremu, skusenemu psychoterapeutovi. miera narusenosti osobnosti pri vonkajsich prejavoch manickosti je velka, zasadna. a pokusat sa reparovat osobnost aj na jej nevedomych rovinach je proces velmi zlozity, pomaly, odborne narocny. teda nedoporucujem nejakeho, hocijakeho psychiatra, psychologa, ci psychoterapeuta. mamkin stav je vazny a naviac nie vzdy jednoznacne dostocne manifestny. sancu poradit si s mamkinym stavom a s jej specifickou osobnostou bude vediet iba skuseny odbornik. (nehovorim o sebe. skuste si zohnat nejake knihy od evy siřišťovej. ona opisala viacero podobnych pripadov, ktore liecila).
dalej by som vam doporucil, aby ste jednali rychle a podla moznosti aj dostatocne efektivne. aby sa nezvysovalo riziko pre nu a pre vas, co ste okolo nej.
drzim vam palce. hr.
este raz chcem zdoraznit - ze sa mozem mylit. o skutocnom stave mamky moze rozhodnut len lekar, ktory ju realne vysetri.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 13. Dec 2012 (Štv) 0:56:23

zdravim. ospravedlnujem sa, v mene doporucenej autorky terapeutickych knih som urobil chybu. spravne: syřišťová. pripajam link o nej a o jej pristupe, o jej knihach. hr.

http://www.databazeknih.cz/autori/eva-syristova-10589
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod Admin » 13. Dec 2012 (Štv) 8:16:15

Mr. Hrozáň.

Na dodatočnú úpravu (aktualizácia, výmaz, doplnenie a pod.) obsahu príspevku tu existuje (je vhodné použiť s39 ) funkcia/tlačítko "Upraviť". Teda podobnú situáciu nabudúce prosím riešiť nie ďalším/novým príspevkom, ale upravením pôvodného originálu. Nejde o nejakú dramatickú chybu v správaní/prečin, no ide o to zabrániť vzniku zbytočne novým príspevkom. Radšej nech je príspevkov menej, no kvalitatívne na vyššej úrovni... stručné, jasné, vecné a prehľadné. Ďakujem za pochopenie a aj za... hmm... praktické rady, ktoré sa našim návštevníkom od Vás dostáva s70 !

Admin
tel: +421 905 462423 (skype: smeldo)
Spriateľené weby: www.mapamesta.sk , www.majstri.sk , www.cisla.sk , www.datumy.sk
Admin
Administrátor
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 29. Júl 2012 (Ned) 13:30:48
Bydlisko: Bratislava

Re: Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod kviet0cek » 13. Dec 2012 (Štv) 14:02:28

PhDr.Tibor Hrozáň,
dakujem za Vasu reakciu.
Myslim, ze u nas v rodine uz nie je o com, tie stavy su stale horsie a horsie, kazdy z nas to vnima ako chorobu.
Skusame vsetko mozne, radime sa kade tade, hladame sposoby...
Pri hladani som sa dostala k par zaujimavym clankom, a mamkine symptomy mi sedia na bipolarnu afektivnu poruchu - manicka epizoda ci zmiesana
(euforicka nalada, nesputatelna energia, minanie penazi, vykyvy nalad, zvysena chut do jedla, znizena potreba spanku - 3 hod, mnohovravnost, dekoncentracia, zvysena paranoja, podrazdenie ak sa jej nevyhovie - to je maximalne, az do agresivity, hysteria)
No ja nie som odbornik ani v najmensom a netrufam tvrdit, ze prave toto je jej problemom.

Len nevieme co dalej... medzi tym skusame a hladame vhodne moznosti, pretoze sa nevieme pohnut dalej.
Mamka si vobec neuvedomuje zmenu spravania, len zrazu precitla zacala zit. Neuvedomuje si asi co robi. Bez nej tazko, Uz som aj kontaktovala ineho lekara, psychiatricku v nasom okoli, kde mam dohodnute stretnutie na pondelok. Problemom ale je, ze tam idem iba ja sama, pripadne s ocom. Mamka ani pocutia o takom niecom.
kviet0cek
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 09. Dec 2012 (Ned) 18:39:02

Re: Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 13. Dec 2012 (Štv) 23:36:19

zdravim. to co ste vymenovala - tie sympomy, ktore su pritomne v maminom spravani - su tie iste, ktore by kazdy psychiater mal hodnotit tak, ako ich hodnotite aj vy - svedcia pre maniu, resp. manicku fazu m-d psychozy.
ked pojdete za tym psychiatrom, preberte si s nim podmienky a pravidla, ako dostat cloveka v psychoze, kedy nespravne on sam vyhodnocuje svoj stav, ako ho dostat do liecebne a ako mu zacat davat na psychozu primeranu liecbu. predsa psychiatri by mali mat skusenost s tym, ze ich klienti sa chovaju nie normalne, nespravne vnimaju a vyhodnocuju realitu. a samozrejme, ze maju pocit, ze oni maju pravdu a vsetci vcetne lekara ich nechapu a chcu im skodit. teda psychiater by mal vediet dostat cloveka v psychoze do liecebne aj proti jeho voli. inak, doporucujem vam, aby ste sa angazovala do tejto zalezitosti menej. menej ako otec, mamin partner. on by mal byt ten, ktory o hospitalizaciu manzelky ziada. drzim vam palce, aby sa vam podarlo dostat mamu k lekarovi a aby mohla byt zacata primerana liecba. hr.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod kviet0cek » 14. Dec 2012 (Pia) 10:54:14

Dakujem za dalsie povzbudive slove v nasej situacii,
vcera vecer som si zistila, ze ta pani za ktorou mame ist je psychologicka (klinicka psychologia) nie psychiatricka :(
Zatial ju sice osobne nepozname, kontaktovali sme ju na zaklade odporucani. Viem ze je rozdiel medzi psychologom a psychiatrom,
ale snad nas aspon usmerni (lebo ten mamkin akoze sucasny psychiater podla mna zlyhal).
Ja sa do toho neangazujem nijako viac ako otec, len tie internetove veci nie su extra pre neho.
Ale chapem Vasu dobre mienenu radu.
Este raz dakujem. Prajem pekny den.
kviet0cek
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 09. Dec 2012 (Ned) 18:39:02

Re: Opäť prepuknutá psychická porucha no v inom rozmere ?

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 15. Dec 2012 (Sob) 19:56:25

zdravim. no, ak by ste sa chcela poradit o moznosti navstivit ineho psychiatra, mozte mi napisat na moj sukromny mail. tam mozete uviest odial ste a mozeme hladat spolu. hr.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava


Späť na Psychologická poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron