Výber terapeuta

... , webtip: www.psychologovia.sk

Moderátor: PhDr.Tibor Hrozáň

Výber terapeuta

Poslaťod sylvia » 17. Dec 2012 (Pon) 22:17:42

DObrý deň,

chcela som sa spýtať podľa čoho si najlepšie vybrať terapeuta? Je lepšie ak je to osoba rovnakého pohlavia, zohráva to vlastne nejakú rolu? A môže byť terapia úspešná aj ak si s terapeutkou nie som príliš blízka, nesedíme?

Ďakujem za odpoveď.
sylvia
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 17. Dec 2012 (Pon) 21:40:00

Re: Výber terapeuta

Poslaťod Anonym » 18. Dec 2012 (Uto) 7:23:07

Čo je to že, "nesedíme si" ?
Pre anonymné prihlásenie/zverejnenie Vášho príspevku pod nickom "Anonym" použite prihlasovacie údaje...

Prihlasovacie meno: anonym
Heslo: anonym

Tip na web: www.mapa-slovenska.sk , www.cisla.sk , www.tv-online.sk , www.webdiskusia.sk
Anonym
 
Príspevky: 193
Registrovaný: 11. Aug 2012 (Sob) 7:02:21

Re: Výber terapeuta

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 18. Dec 2012 (Uto) 7:30:39

zdravim. podla mna tych podmienok je - roznych - viac. napr., podmienkou je - aby ste mohla byt v tom vztahu s terapeutom, terapeutkou - otvorena. teda vyjadrovat to co citite, aby ste sa mohla sama vnimat, uvedomovat si seba a hovorit o tom. dolezite je, aby ste verila jemu a postupne aj sebe v tomto vztahu natolko, ze si budete moct uvedomovat a prijimat za svoje i take veci, ktore by ste o sebe nikdy nepripustila, alebo ine kriterium je, ze by ste pri nom robila veci, ktore ste si pri nikom dovtedy robit netrufla. alebo su aj ine terapie a ini terapeuti, kde hovorenie a uvedomovanie nie je primarnym nastrojom terapie. teda potom v takychto terapiach je dobre, ak by ste si nasla terapeuta, ktory vie naozaj robit to, co o sebe vyhlasuje. su to rozne terapie, kde hlavnou liniou je praca s emociami - ako napr. holotropne dychanie, rodinne konstelacie, praca s rodinami - stavanie soch, kreslenie, tancovanie, zazitok z toho co naozaj urobite, do coho naozaj na terapeutickom stretnuti vstupite, alebo inym pristupom je napr. denne snenie. su to metody, kde sa robi priamo s podvedomim - teda kde hovorenie a racionalny rozhovor nie je az tak dolezity a kde sa terapeut snazi pracovat svojou metodou priamo s obsahmi podvedomia a vaseho dusevneho priestoru - ktory nie je racionalitou a vedomym hovorenim aj tak dosiahnutelny. lebo poruchy by sme mali odstranovat tam, kde su a nie tam, kde si terapeut, ci klient myslia ze su, alebo este horsi pripad - ze terapeut poznajuci pausalne iba jedinu metodu, ovladajuci iba jediny pristup - nasledne sa snazi presvedcit klienta, ze jeho problem je prave a iba tam, kde ho on vidi. a v skutocnosti moze byt aj v inej rovine, z inych dovodov. dobry terapeut, ak vidi, ze pre klienta by mohla byt prospesna ina psychoterapeuticka metoda, aku pozna a robi on, alebo iny pristup, ako on praktizuje, tak by nemal mat problem doporucit klientovi - aby isiel za tym kolegom, ktory robi iny pristup.
toto uvadzam len ako priklady, ako sa da rozne odpovedat na vasu otazku. vidime, ze su rozne kriteria: ak chcete mat dobreho terapeuta musite uvazovat vo viacerych rovinach: je, primerane vzdelany? je primerane skuseny?, citim sa pri nom dobre?, ma pripadne aj referencie od inych klientov, ktori u neho uz boli a ktore by mali svedcit pre jeho schopnost a kompetenciu robit tu terapiu, s ktorou sa prezentuje.
klasicka odpoved na vasu otazku by mala obsahovat aj spomenutie faktu, ze ak hladate terapeuta pre vlastnu dlhodobu psychoterapiu, ze nie je zle ist na jedno dve stretnutia aj s inym terapeutom. teda prejst si a porozpravat sa s tym clovekom. v osobnom rozhovore mozete vela sama precitit, prediskutovat. ved aj tak - terapia neprebieha na 3 ci 5 stretnuti. to malokedy. teda k terapeutovi by ste mala pristupovat ako ku cloveku, ktoreho chcete na vasej puti zivotom, ci vo vasej snahe pozriet sa na zdroje problemov a sposoby ich rieseni - teda je dobre na neho pozerat ako na cloveka, s ktorym sa vam bude chciet ist nejaky cas - bok po boku. mal by byt vasim sprievodcom, spovednikom, oporou, butlavou vrbou, moralnou istotou a orientaciou. ak by ste chcela vstupit do psychoterapie u terapeuta, ktory robi metodou - ze jedno dve stretnutia a potom dlho nic - tak potom by ste sa mala snazit ziskat o nom a jeho sposobe prace dobre referencie. lebo su aj take terapie a aj nimi je mozne dosiahnut dobre vysledky.
tolko v kratkosti. vsetko dobre. hr.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber terapeuta

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 18. Dec 2012 (Uto) 7:36:48

k otazke anonyma - nesedime si. ak si pozorne precitate moju odpoved na predchadzajucu otazku - tak vidite ako som v nej naznacil, aky je psychoterapia a vztah s psychoterapeutom zlozity proces. takze je to kalsika: ak ma byt vztah dobry, tak by mal vyhovovat vo viacerych rovinach. aj v tych, ktore pomenovat vieme a aj v tych ktore s istotou pomenovatelne, charakterizovatelne nie su. lebo - nie sme iba to, co o sebe vieme, vyhlasujeme, ci si vedome uvedomujeme. podla mna je to komplexnejsie a obsahuje to aj vela toho - a velmi silneho, co je mimo naseho vedomia. hr.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber terapeuta

Poslaťod sylvia » 20. Dec 2012 (Štv) 22:54:07

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Moja terapeutka je "na papieri" ok. Má vzdelanie, dlhoročnú prax, dobré referencie od ľudí. Viem sa s ňou porozprávať vcelku otvorene, či mi rozumie to už si nie som istá. Ale je tam chlad a nie je mi oporou. Sme ako cudzí ľudia, s tým, že ona si ma vypočuje, niečo povie… ale akýsi ľudský presah chýba, možno čakám veľa? Nechodím tam zatiaľ dlho. Je to KBT, také menej emocionálne, ale aj tak.
Ide o to, či to stačí aj takto.
sylvia
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 17. Dec 2012 (Pon) 21:40:00

Re: Výber terapeuta

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 23. Dec 2012 (Ned) 9:18:34

zdravim sylvia. kbt ma tazisko, doraz posunuty na analyzu a hladanie krokov, ako si s danou problemovou situaciou poradit. teda nema za primarny ciel opakovane sa zaoberat tym co sa neustale vracia - a hladat toho zdroje v sirokych kontextoch minulosti, ci podvedomia. je caste, ze zdroje sucasneho problemu su niekde uplne inde a v skutocnosti ich vyvolava nieco uplne ine, ako je to, co ich teraz otvorilo, zaktivovalo. napr. partner s ktorym zijem ma pocit, ze ho nemam rad, rada. kbt sa pozera na to, ako mozem tento vztah ozivit, co mu ponuknut, co tam robim malo, coho by malo byt viac a coho zasa menej. teda je tu problem a na terapiach sa hladaju optimalne odpovede na neho - co by ho zmensilo, odstranilo.
ale su aj ine terapie, ktore si nekladu za ciel priamociare hladanie riesenia na problem. cesta ku zmene v tychto inych terapiach je dlhsia a pytajuca sa na riesenie problemu inak. v tychto terapiach sa pozeraju klient aj terapeut na to, co vsetko problem klienta vytvara aj z hladiska minulosti oboch partnerov - co si do vztahu obaja priniesli za skusenosti zo svojich zivotov, v akom prostredi vyrastli, ako sa na dane problemy reagovalo v ich povodnych rodinach a pod. v niektorych terapiach, zameranych na analyzu minulosti, sa ide este dalej do minulosti, pouzivaju sa metody otvarajuce temy a pocity zo zazitkov, ktore si ani vedome nemusime pamatat.
je este jedna skupina terapii, ktore moc ani neradia co s problemom a ani velmi nevedu analyticke uvahy a nestavaju analyticke hypotezy. su to terapie primarne zamerane na poskytnutie zazitku tu a teraz. otvaraju emocie, sytia emocie, vystavuju klienta tomu - aby ich prijimal, prezival. a neblokoval ich analyzovanim. akonahle zacinate analyzovat, alebo hladat konstruktivne riesenia - uz brzdite emocie. a niekedy je prave potrebne - nechat ist to, co tam je, tie emocie, ktore sa objavuju z vaseho vnutra. bez ohladu na to, co to je. toto su diametralne odlisne pristupy, ako je kbt, ci hlbinne analyticky pristup.
teda kbt skor riesi to co je pritomne a vedome. pre niekoho tento pristup staci a je najlepsi, najprimeranejsi. inemu klientovi tento sposob nemusi vediet pomoct. nezalezi co hovori pan terapeut, ani co sa panu klientovi ci pani klientke zda, co si ktory zela, co si ktory z nich mysli. zalezi na tom, kde problem je, co problem tvori. sposob vhodnej terapie ma urcit druh hlavneho problemu. aj u lekara nie vsetko lieci dochtor liekom. niekedy zoberie noz a ide - liecit, niekedy dokonca reze kosti, niekedy len cvici, natahuje, masiruje, najcastejsie a najjednoduchsie je mu - ze nam da spapakat 3, 6, alebo 9 druhov liekov. dobru chut mily pacient.
kazda psychoterapia ma svoje zacielenie na ine zdroje problemu a pouziva ine metody ako pracovat s tym, co sposobuje patologiu - lieco a osetruje svojim charakteristickym sposobom .
ak som vam to trocha prilbizil, som rad, ak nie, spytajte sa znova. komplexnejsie sa vsak na molom priestore odpovedat neda. kazda terapia je svet sam o sebe, kazda ma svoje casto uplne ine, niekedy az protichodne filozoficke a metodicke vychodiska, ako niektora ina psychoterapia. je to zaujimavy svet. prave aj svojou roznostou. tak, ako sme rozni a ako sme z roznych zdrojov determinovani my sami.
pekne vianoce zajtra. hr.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber terapeuta

Poslaťod sylvia » 27. Dec 2012 (Štv) 16:13:26

Ďakujem. Je mi jasné, že je viac druhov terapie, viem aj zbežne o čom tá ktorá je… Ja som si vybrala KBT, čo bola vlastne tá najmenej podstatná časť z toho, čo som napísala.

Na terapii je vraj najdôležitejší práve ten vzťah s terapeutom, čiže preto sa pýtam, či má podľa vás terapia (bez ohľadu na aký druh ide) zmysel, aj ak to je také, ako som popísala vyššie.
Ja sa to jednoduchšie a jednoznačnejšie už opýtať nedokážem. Ale cením si vašu snahu a čas.
sylvia
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 17. Dec 2012 (Pon) 21:40:00

Re: Výber terapeuta

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 27. Dec 2012 (Štv) 22:08:51

ok, takze jednoducha odpoved (jedna z moznych viacerych): ak chcete chodit do psychoterapie - tak treba si povedat, co tam vlastne hladate, za cim vlastne cez tu psychoterapiu chcete ist. moj nazor je, ze by ste tam mala hladat cestu k vlastnej zmene. a teda odpoved: hladajte si terapeuta, s ktorym sa pri dosahovani tohoto ciela budete citit dobre. nehovorim prijemne, ale dobre v zmysle - s tymto clovekom, vedla neho - sa mi chce menit. hr.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava


Späť na Psychologická poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron