Pomoooc, nezvladam svoje deti :( !

... , webtip: www.psychologovia.sk

Moderátor: PhDr.Tibor Hrozáň

Pomoooc, nezvladam svoje deti :( !

Poslaťod Marika » 06. Nov 2012 (Uto) 20:26:00

Ja uz som naozaj zufala, mam 5,5 rocnu dceru a 11 mesacnu dceru doma...vsetko do teraz bolo dobre len zrazu si moja starsia zmyslela ze bude tej mladsej robit stale zle, kope ju bije ju hladka po hlave tak ze ju to boli a podobne sceny mladsia vzdy zacne plakat a starsia ked sa jej spytam preco to spravila preco jej robi zle odpoved znie "chcela som aby plakala" ked som sa spytala preco tak povedala neviem .... ze chcela ako babika a podobne, ja tu starsiu uz nezvladam neviem mam pocit ze neziarli na sestru aspon do teraz tak nebolo vsetko jej bolo vysvetlene a vsetko aj pochopila nerobime rozdiely preco zrazu jej zacala robit zle? moja psychyka nieraz schyluje k bitke niekedy mam pocit ze sa uz neudrzim a tak ju "umlatim" ano viem hovori sa ze starsi surodenci maju problem s prijatim mladsieho ale doposial problem nebol preco teraz? prislo inak blbe obdobie starsia zacala odvravat neposluchat a aj robit tej mladsej zle...a najviac ma vytaca ze ked sa jej nieco opytam odpoved znie rovnako "neviem" nevie preco jej robi zle nevie preco si neupratala hracky nevie preco nechce jest nevie preco sa neobliekla do pyzama nevie preco si este neumyla zuby a podobne stale odpoved neviem aaaaa s58 s02 pre boha vas prosim ako mam dosiahnut aby sestricku lubila a nedopustila aby jej niekto robil zle a hlavne aby jej nerobila zle ona....chcem ich vychovat tak aby nedali na seba dopustit ale ako to dosiahnut ked uz pat rocna ju nemoze ani citit co potom ked bude mat 12 pripadne 15 a pride puberta tak to uz skoncim na oddeleni psychyatrie s25 ako sa mam zachovat v takych situaciach ako jej mam vysvetlit ze ju ma lubit a podobne ????
Marika
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 06. Nov 2012 (Uto) 20:08:45

Re: Pomoooc, nezvladam svoje deti :( !

Poslaťod PhDr.Tibor Hrozáň » 09. Nov 2012 (Pia) 2:56:27

zdravim marika. mate to tazke, je to neprijemne - ale je to "normalne". jednoducho starsi surodenci su voci mladsim agresivni. povedal by som, ze je normalne to ocakavat. ale samozrejme ze nepoviem, ze je normalne to akceptovat. plne vas chapem, ze vas starsia svojou agresiou voci mladsej sestre zranuje, sklamava, hneva a znervoznuje. a myslim si, ze by ste mohla aj jasnejsie svoju nespokojnost so spravanim starsej aj vyjadrit. aby mala jasno, ze nieco z jej spravania akceptovatelne je a ine nieje. lebo sa musi vyznat v tom postupne aj sama. a ked jej nepomozete rozoznavat dobro od zla, tak to sama nedokaze. tymto vam samozrejme tiez nechcem povedat, ze ona s tym potom urcite prestane. to by som neocakaval. v nasej infantilnej podstate je skor rivalizacia a egoizmus, ako spolupraca a laska.
ale nieco doporucit. hm. nie je to jednoduche. 1. venovat sa starsej - ale nie ako malemu dietatku, ale ako starsej, ktora moze byt k vam a vami prizyvana ku roznym zaujimavym pracam, ku roznym zaujimavym rozhovorom, na rozne zaujimave navstevy ci stretnutia, s ktorou mozu byt preberane rozne temy uz na vyssej urovni, ako len s malou, a pod. ciel, ktory by som doporucil sledovat, je posilnenie jej vedomia seba - ze je zaujimava, ze je pre vas dolezitym a dostojnym patrnerom. teda primarne tento konflikt by nemal viest ku stupnovaniu trestania starsej. ale naopak, mal by vas povzbudit k jej posilovaniu, k jej uznaniu, k nenapadnemu ocenovaniu. teda ak sa vam bude dat. potrebuje pokracovat v budovani svojho sebavedomia a v uisteni, ze mladsia sestra jej miesto medzi vami nemoze prebrati a ze jej ho neberie. mozno ju irituje, ze mladsiu hladite, prebalujete, kojite, ze na nu hovorite inym hlasom, inym tonom, ako na starsiu. niekedy ste to robili jej (ona to samozrejme vo svojej nevedomej pamati ma zakodovane), dnes uz jej toto nedavate. a zavist uz ma svoj zaklad. to neznamena, ze by ste to mladsej nemala poskytovat. ale da sa pochopit konanie starsej. hypotezu - preco zacala byt tak vyrazne agresivna - si kludne mozeme takuto postavit. 2. dolezitu ulohu by mohol zohravat otec. vy sa musite venovat mladsej, on by sa mohol viac venovat starsej. mohol by s nou viac chodit mimo, vymyslat pre nu a pre seba spolocne aktivity.
ak ju nebudete mat radi za jej spravanie, tak len budete zosilovat jej chut to robit. lebo sa bude citit este viac odmietana. a bude za to vinit jej sestru.
zatial tolkoto. drzim palce pre hladanie a realizovanie pozitivity.
Obrázok užívateľa
PhDr.Tibor Hrozáň
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01. Aug 2012 (Str) 0:38:39
Bydlisko: Bratislava


Späť na Psychologická poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron