Laserová operácia vs. keratokonus

... , webtip: www.operacie.sk

Moderátor: MUDr.Elena Sisková Csc.

Laserová operácia vs. keratokonus

Poslaťod kikostevo » 07. Sep 2012 (Pia) 13:09:43

1. Otázka: Okuliare nosím od 13-14 rokov, kedy mi zistili dioptriu -0,5 na oboch očiach. Teraz mám 31 a dioptrie sa mi počas tohto obdobia zhoršili na -1,75. Zaujímalo by ma, či to zhoršovanie zraku má za následok nejaká vrodená chyba, u ktorej je predpoklad stúpajúcej tendencie, alebo to mohlo spôsobiť aj to, že cca 8-9 rokov som okuliare nepoužíval (komplex menejcennosti v puberte..). Podotýkam, že za posledné 3-4 roky (okuliare, už nosím pravidelne) sa mi zrak nezhoršil vôbec. Možno v tomto prípade hovoriť o stabilizovanej krátkozrakosti?

2. Otázka: Mám záujem o laserovú operáciu. Na vyšetrení mi však diagnostikovali tenkú rohovku (480um). Bol som informovaný o možných rizikách. Teda, že pri samotnej korekcii excimerom vlastne dochádza k "obrusovaniu" rohovky, čiže v mojom prípade tenká rohovka bude po zákroku ešte tenšia. Tým pádom sa oslabuje jej pevnosť a po určitom čase môže dôjsť k jej vyklenutiu, teda vzniku keratokonusu a s tým súvisiacimi poruchami videnia. No aj napriek tomu, som bol vyhodnotený ako pacient vhodný na zákrok. Aj keď sa snažím veriť a dôverovať, mám určité obavy a preto som sa rozhodol napísať do tejto diskusie. Rád by som privítal názory iných odborníkov, ktorí majú s podobným prípadom skúsenosti, resp. ktorí sa danou problematikou zaoberajú. Je veľké riziko podstúpiť v mojej situácií takúto operáciu? Možno po korekcii excimerom absolvovať po nejakom čase zákrok na spevnenie rohovky - crosslinking? Aké sú riziká? Možno v mojom prípade korigovať dioptrickú chybu na 100%? Je vysoká pravdepodobnosť návratu dioptrie?

3. Otázka: Aký typ, resp. metóda operácie je vhodná v mojom prípade? Niekde som sa dočítal, že Epi-LASEK. Táto je vraj najšetrnejšia, čo sa týka rohovky a zvlášť sa odporúča u pacientov s tenkou rohovkou. Je to tak? Ako dlho trvá rekonvalescencia po zákroku? Je možné, že oči sa mi budú "dolaďovať" aj niekoľko mesiacov? Je nutné po operácií nosiť pol roka špeciálne ochranné okuliare?
kikostevo
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 07. Sep 2012 (Pia) 13:06:23

Re: Laserová operácia vs. keratokonus

Poslaťod MUDr.Elena Sisková Csc. » 10. Sep 2012 (Pon) 11:40:15

Dobrý deň,
Podľa údajov, ktoré uvádzate by mala byť vaša zraková chyba už stabilizovaná a vaše dioptrie by sa mali dať bez problémov aj pri uvádzanej hrúbke rohovky odstániť. Na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy keratokónus je pre lekára samozrejme potrebné vyšetrenie mapy rohovky tzv topografia. Určite každý lekár v excimer očnom laserovom centre vám bude vedieť povedať či zákrok excimerovým laserom je pre vás vhodný. Niekedy sa môže aj kombinovať excimer laser s CCL croslinking metódou, ale to býva už u topograficky potvrdených keratokónusov.

MUDr.Elena Sisková
EXCIMER s.r.o. - laserové centrum
ul. Nad lúčkami /odbočka Sumbalova ulica/, 841 05 Bratislava
Tel.:02/6020 1511
web: www.excimer.sk , e-mail: info@excimer.sk
Obrázok užívateľa
MUDr.Elena Sisková Csc.
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 10. Sep 2012 (Pon) 9:28:21
Bydlisko: Bratislava

Re: Laserová operácia vs. keratokonus

Poslaťod MUDr.Elena Sisková Csc. » 10. Sep 2012 (Pon) 11:43:13

Ešte na dodatok, nie ste vhodný na Lasik a Femtolasik, pri vašej hrúbke rohovky to môže byť niektorá z povrchových metód a to Lasek, bezkontaktná metóda- trans PRK alebo Epi lasek.

MUDr.Elena Sisková
EXCIMER s.r.o. - laserové centrum
ul. Nad lúčkami /odbočka Sumbalova ulica/, 841 05 Bratislava
Tel.:02/6020 1511
web: www.excimer.sk , e-mail: info@excimer.sk
Obrázok užívateľa
MUDr.Elena Sisková Csc.
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 10. Sep 2012 (Pon) 9:28:21
Bydlisko: Bratislava


Späť na Oftalmologická (očná) poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron